Založit si společnost kvůli legislativním obstrukcím není vůbec žádný med, hlavně proto, protože člověk musí nejen vystávat dlouhé fronty na úřadech, ale potřebuje spoustu dokumentů s ověřenými podpisy, a to není jen tak jednoduché, zvláště pak, pokud má společnost více společníků, kteří se jen tak nesejdou – to je potom zvlášť těžký úkol získat všechny potřebné dokumenty na jedno místo. Proto se ready-made společnosti, tedy již přichystané ke „spuštění“, staly tolik oblíbenými a jejich popularita čím dál více roste. Pro podnikatele či potencionální společníky tam je minimum administrativy – zaplatí jenom kupní cenu a vyřídí si pár papírů a během pár dnů mohou mít vlastní společnost. Přejmenovat si ji, změnit sídlo
anebo změnit předmět podnikání už je naprosté minimum.
Hyperinflace nových společností
Každý rok se u nás zakládá čím dál více malých společností – říká se, že jsme dokonce ekonomika, která je nejvíce tažena malým byznysem a podnikáním. Někdo by i řekl, že se snad, oproti trendu minulých let, konečně začíná probouzet v Češích podnikatelská duše, která byla tak dlouho podceňována a potlačována. To je však mylný předpoklad, protože z valné části se jedná o „dočasné“ společnosti, o kterých za pár let nikdo nebude ani slyšet. V grafech a na tabulkách to vypadá krásně, ale v realitě to zas taková sranda nebude – do statistik se také započítávají registrované společnosti, které jsou právě „ready – made“, nejsou sice aktivní, ale už jsou v nějakém tom prvoplánu.
Pěkně sečteno a podtrženo
Společenská smlouva je často problém, na kterém vyhoří hned několik společností – může to být příliš složitý mechanismus, který ztěžuje fungování vnitřní nebo to naopak může být nejednoznačné a nic neříkající. Byť má mít společenská smlouva jisté zákonem dané požadavky, co si upraví nad zákon, to už je na ní. Proto je nutné vyžádat si také i společenskou smlouvu, abyste si vždycky mohli přečíst, co vlastně tam stojí a podle čeho se budete posléze muset řídit, protože co je ve společenské smlouvě, to se tesá do kamene.