Nepochybně jedním z nejoblíbenějších muzikálů uváděných na scéně Národního divadla moravskoslezského je Edith a Marlene. Představení se hraje už šestým rokem, a přesto jsou všechna představení beznadějně vyprodaná. Hlavní představitelka Hana Fialová, která ztvárňuje zpěvačku Edith Piaf, za svůj výkon dokonce získala cenu Thálie za rok 2014.
Jedná se o působivé hudební drama o životech dvou významných kulturních osobností 20. století. Drobná Edith Piaf jako dítě vyrůstala v nevěstinci a to se nutně odráží v jejím způsobu řeči a chování, ale zároveň to ovlivňuje také její jedinečný zpěv. Marlene Dietrich je překrásná blondýna s dlouhýma nohama, které se klaněl Hollywood. Jejich setkání je plné kontrastů a emocí a především nádherné hudby.
O obou ženách byly napsány knihy a natočeny filmy a přesto jejich životy a tvorba oslovují tisíce diváků. Na konci představení diváci aplaudují ve stoje, což není v českých divadlech příliš obvyklé, Češi si v tomto ohledu počínají spíše rezervovaně.
Nutno říci, že pojmenování hry Edith a Marlene je trochu nepřesné, titul by mohl znít spíše Edith (a Marlene) nebo prostě jen Edith, protože se jedná především o příběh Edith a o jejím setkávání s druhou celebritou Marlene v průběhu času.
Řekněme si ještě pár slov o hře. Autorkou je maďarská autorka Eva Pataki, která spolupracovala s významnou maďarskou režisérkou Martou Meszaróz, pro kterou hru Edith a Marlene původně také napsala. Tato hra měla premiéru v Budapešťském divadle Vígzínhás v roce 1988 a zaznamenala velký úspěch. V současné době je tato hra v Česku k vidění kromě Ostravy také v Praze, kde se hraje v Divadle Pod Palmovkou. Eva Pataki sice napsala několik dalších divadelních her, ale Edith a Marlene jsou její nejúspěšnější divadelní hrou. Kromě psaní her se autorka věnuje také psaní a vydávání knih.