Naučit se hospodařit s financemi, nedělá problém jen dětem. Někdy i dospělí lidé zapomenou na hodnotu peněz a nechají se zlákat nákupem úplně zbytečné věci, kterou vlastně ani nepotřebují. Nemůžeme se potom divit dětem, že v případě, kdy obdrží své první kapesné, rozhodnou se utratit ho za hlouposti. Hospodaření s penězi se, ale nenaučí sami. Musíme jim pomoci.
Jak s tím začít?
Možná bychom si nejdříve měli položit otázku, zda vůbec dětem kapesné dávat nebo ne. Pokud se rozhodneme, že pravidelné kapesné dostávat nebudou, finanční gramotnosti je těžko naučíme.
Jak na to?
Zkuste dětem pořídit dětem kasičku. Děcka si mohou do kasičky spořit a hospodaření s penězi pro ně bude zajímavější. Nechte je z kasičky občas něco zaplatit. Poznají správnou hodnotu peněz. Uvidí, že pokud budou peníze střádat, mohou si pak za ně něco naopak koupit. Kasičku můžete dopřát již malým dětem. Nenásilně a formou hry, je pomalu budete učit, jak s penězi naložit.
Vysvětlete jim, že každá věc má svou hodnotu. Podle toho se k ní také musíme chovat. Děti by neměli mít dojem, že každou rozbitou věc, je možné okamžitě nahradit nákupem nové.
Pokud máte děcka ještě malá a nemohou si přivydělat na brigádě, dejte jim nějaké peníze za vykonané domácí práce. Není tím myšlen pravidelný úklid dětského pokoje nebo vynášení odpadků. To by měla být samozřejmost. Pověřte je nějakou výjimečnou prací nad rámec jejich běžných povinností a pak je odměňte nějakým finančním obnosem. Nechte je, třeba uklidit auto. Děcka se naučí, že pokud si chtějí něco koupit, je nutné přiložit ruku k dílu a práci věnovat nějaký čas ze svého volna.
Vysvětlete jim, že je nutné s penězi rozumně hospodařit, že není možné, abychom si ihned koupili každou věc, po které zatoužíme. Poučte je také, že peníze stojí i plýtvání vody a elektřiny, přestože to není na první pohled vidět.