Cvičební sestava vás hodí do pohody
Tento druh jógy přivedla na svět Brazilka Dinah Rodrigues. Prvky klasické jógy doplnila tibetskou technikou, která pracuje s cirkulací energie. Samotná cvičební sestava se zaměřuje na hluboké břišní dýchání, které masíruje pohlavní orgány a podporuje jejich prokrvování. Kombinace cviků, dýchání a relaxace sníží hladinu stresových hormonů v těle. Cviky je nutné provádět v daném pořadí. Důraz je kladen na rychlost a dynamičnost jejich provádění. Cvičit by se mělo ideálně každý den nebo alespoň třikrát týdně. Pravidelné cvičení posílí vaši vitalitu, restartuje váš hormonální systém a zlepší vám náladu.
Pro koho je určena
Hormonální jóga se doporučuje všem ženám starším 35 let. Lze ji doporučit především ženám:
· V menopauze:zmírní nepříjemné projevy (návaly horka, nespavost, podrážděnost, emocionální nestabilitu, ztrátu vitality a další).
· Při problémech s menstruačním cyklem: ty mají zejména mladé dívky (PMS, nepravidelná nebo bolestivá menstruace, cysty na vaječnících, polycystické vaječníky…).
· Při problémech s otěhotněním: pokud žena nemůže dlouho otěhotnět, může zkusit podpořit funkci vaječníků prostřednictvím hormonální jógy.
· Ve stresovém období:má-li žena potíže se spánkem, můžou jí cvičební techniky pomoci jej vyřešit.
· Se syndromem karpálního tunelu:ženy, které brní ruce po probuzení a trpí bolestmi zápěstí, může dát tento typ jógy naději na zlepšení.
· Se špatnou kvalitou vlasů, kůže a nehtů:hormonální jógová terapie bojují proti lámavým, nedostatečně hustým nebo třeba mastným vlasům, může zabraňovat nadměrné tvorbě vrásek nebo vyléčit lámavé nehty.
Pro koho naopak není vhodná
Před začátkem kurzu hormonální jógy by měly ženy vyplnit dotazník. Ten by měl obsahovat dotazy týkající se specifických onemocnění a dalších faktorů, které by zabraňovaly zahájení hormonální jógové terapie. V některých případech by totiž povolení k návštěvě kurzu měl sepsat ošetřující lékař. Jde například o tyto případy:
· těhotenství (těhotné ženy by měly navštěvovat speciální cvičení pro těhotné),
· rakovina prsu,
· pokročilá endometrióza (vhodnější je spíše hatha jóga),
· větší myomy,
· pokročilá osteoporóza,
· zánět vnitřního ucha,
· zvýšená funkce štítné žlázy,
· srdeční potíže.